WSPÓŁPRACA

10/19/2016

HOMEWORKING * JAK SIĘ ZMOTYWOWAĆ PRACUJĄC W DOMU

Praca na własny rachunek, praca zdalna, praca w domu. Wydawać by się mogło, że ma same zalety. Bo przecież możesz spać do której chcesz, nie musisz spieszyć się na autobus, wychodzić z domu w mroźne zimowe poranki, możesz idealnie trzymać się diety, przecież gotujesz w domu, bo możesz zrobić przerwę w pracy kiedy tylko chcesz. Pytanie czy taka opcja pozwala Ci efektywnie pracować ? Czy jesteś do tego odpowiednio zmotywowany ? Swój wpis oprę trochę na własnym przykładzie i doświadczeniach. Sama od niedawna pracuję w systemie homeworking. I możecie mi wierzyć, że więcej w tym wad niż zalet. Największą zmorą homeworkingu jest tak naprawdę "zmuszenie się" do pracy, motywowanie się. Ciężko wcześnie wstać, szybko się ogarnąć, zjeść śniadanie i usiąść przed komputerem kiedy nikt Cię do tego nie zmusza i nie masz określonych ram czasowych. Jakie są moje sposoby na motywację do pracy ?

  • codzienne wstawanie o tej samej godzinie (budzik sprawdza się tutaj idealnie) jeśli nikt nie narzuca Ci ram czasowych musisz zrobić to sam, dobra organizacja czasu to w homeworkingu podstawa
  • podstawą jest także odpowiednie rozłożenie pracy w czasie, chodzi o to żeby czas, który codziennie przeznaczasz na pracę był jak najbardziej efektywny, dlatego też zamiast przeglądać facebooka, który nie da się ukryć korci na wszystkie sposoby, warto skupić się maksymalnie na zadaniach jakie mamy zrealizować w wyznaczonych ramach czasowych, tak aby na koniec dnia móc iść spać ze spokojną głową i myślą, że nie zmarnowaliśmy ani chwili i nie zostawiliśmy niczego na następny dzień
  • super opcją jest prowadzenie kalendarza, takiego który ma dużo miejsca na notatki, ja osobiście preferuję tutaj zwykły zeszyt, który sama sobie organizuję według swoich potrzeb, czasami jeden dzień jest bardziej pracowity i jest więcej zadań do wykonania i tutaj przydaje się często więcej miejsca na zapisywanie ważnych rzeczy, standardowe kalendarze, który możemy dostać w sklepach przeważnie nie mają wiele miejsca na notatki. 
  • porządek na komputerze..- praca w domu nauczyła mnie odpowiedniego nazywania folderów, już nie znaleźlibyście na moim pulpicie folderów o nazwach "sdsfsdf" czy "fdsdf" :)) co kiedyś było normą, miałam w nich mało ważne pliki, nie zależało mi na nich tak jak zależy mi na plikach potrzebnych do pracy, ład i porządek to duże ułatwienie, nie tracimy czasu na szukanie informacji o klientach w gąszczu milionów starych plików.
  • spokój i cisza - nie jest łatwo pracować w domu mieszkając z rodzicami, rodzeństwem, mając dzieci itp. trzeba się dostosować (nienawidzę tego stwierdzenia!) do pracy potrzebny jest spokój, inaczej jesteśmy rozproszeni, zdenerwowani, a nasza efektywność spada. Dlatego warto zorganizować sobie miejsce w domu gdzie nikt nie będzie nam przeszkadzał.
  • świadomość współlokatorów - no i dochodzimy do sedna, świadomość współlokatorów dotycząca tego jak wygląda Twoja praca jest najważniejsza.. wiele razy spotkałam się ze stwierdzeniem "ale Ci dobrze, nie musisz chodzić do pracy", "przecież Ty wcale nie pracujesz, ciągle tylko siedzisz na komputerze, sama przyjemność", warto wytłumaczyć osobom w Twoim otoczeniu, że masz pracę jak każdy, a nawet czasami bardziej stresującą bo jesteś sam dla siebie "sterem, żeglarzem, okrętem" i nikt tak jak Ty sam nie zmotywuje Cie do pracy i nie da kopniaka w tyłek. Jeśli z czymś nie zdążysz lub najlepszy klient, który mógłby być dla Ciebie żyłą złota zrezygnuje ze współpracy bo nie dostanie maila z odpowiedzią na czas możesz mieć pretensję tylko do siebie, bo będzie to wyłącznie Twoja wina. 
Mam nadzieje, że taki "inny" post choć trochę Wam się spodobał :)
Czasami warto przyłożyć się i zrobić coś wkładając w to całego siebie i poświęcając więcej czasu. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz